• Prax

• Charakteristika predmetu

Cieľom predmetu Prax je poskytnúť žiakovi schopnosť vedieť aplikovať základné odborné vedomosti do praxe. Má integrujúcu funkciu a poskytuje pohľad na problematiku sociálnej práce a služieb poskytovaných ľuďom spadajúcich do sociálnej siete. Vzdelávacia oblasť rozvíja u žiakov odborné zručnosti potrebné pre praktickú výučbu v odborných zariadeniach zaoberajúcich sa starostlivosťou o deti a mládež a v zariadeniach zameraných na starostlivosť o starých a inak odkázaných občanov. Súčasťou predmetu prax sú aj exkurzie v odborných zariadeniach zaoberajúcich sa starostlivosťou o deti a mládež a v zariadeniach zameraných na starostlivosť o starých a inak odkázaných občanov. Odborné problémy sa spracujú formou záverečnej práce.

Ciele vyučovacieho predmetu

Odborná prax sa uskutočňuje formou priebežnej a súvislej odbornej praxe. V rámci priebežnej praxe žiaci aktívne využívajú osvojené teoretické poznatky z odborných predmetov, dopĺňajú si poznatky o sociálnej práci, oboznamujú sa s náplňou práce štátnych a neštátnych inštitúcií z oblasti sociálnej starostlivosti a podieľajú sa na riešení problémov sociálnych klientov. Cieľom vyučovania priebežnej praxe je nácvik uplatňovania metodiky edukačných činností, osvojovanie si základných profesionálnych postupov a zručností potrebných pre plánovanie, organizáciu a vedenie, rozvíjanie sociálnych zručností potrebných pri práci s ľuďmi. V rámci súvislej praxe sa naučia pozorovať, analyzovať a interpretovať konkrétne sociálne situácie, získajú orientáciu v činnostiach sociálnych pracovníkov, asistentov učiteľa a oboznámia sa so základnou dokumentáciou, legislatívou a organizáciou záujmovej, sociálnej a výchovnej činnosti v konkrétnych zariadeniach.

3.ročník – súvislá prax v rozsahu 10x6 hodín, priebežná prax – 6 hodín raz za dva týždne počas školského roka

Žiaci tretieho ročníka počas priebežnej praxe vstupujú do priameho kontaktu s klientskymi skupinami vo vybraných zariadeniach, kde nastupuje priama práca so skupinou alebo jednotlivcom. Na základe získaných vedomostí žiaci pripravujú plán práce s konkrétnou skupinou, v ktorej komunikujú, doprevádzajú a monitorujú osobnostný rozvoj klienta, stanovený podľa individuálneho plánu rozvoja. Pracujú podľa plánu aktivít a činností, ktorý si vopred pripravia. Sú kontrolovaní a hodnotení sociálnym alebo pedagogickým pracovníkom.

Počas súvislej praxe, ktorú vykonávajú v inom type zariadenia ako počas priebežnej praxe, realizujú samostatne aktivity s klientmi. Počas priebežnej praxe si žiaci vedú denník, kde si zaznamenávajú všetky činnosti aktivity z odbornej praxe. Výstupom je správa z daného zariadenia s konkrétnym obsahom priameho kontaktu s klientom.

4.ročník – súvislá prax v rozsahu 10x6 hodín, priebežná prax -  6 hodín raz za dva týždne počas školského roka

Žiaci štvrtého ročníka počas priebežnej praxe sú schopní samostatne pracovať s klientom v zariadení podľa zaradenia. Medzi žiakom a klientom prebieha interakcia, na základe ktorej žiaci zostavujú a realizujú plán práce s klientom a plán činnosti so skupinou. Počas priebežnej praxe si žiaci vedú denník, kde si zaznamenávajú všetky činnosti aktivity z odbornej praxe.

Počas súvislej praxe pracujú v školských zariadeniach ako asistenti učiteľa alebo pomocní vychovávatelia, kde pracujú pod vedením pedagogického pracovníka priamo vo výchovno-vzdelávacom procese alebo v školskom klube. Výstupom je správa z daného zariadenia s konkrétnym obsahom priameho kontaktu s klientom.

Zmluvné zariadenia výkonu odbornej praxe

Obec Klenovec , Komunitné centrum Klenovec, 9.mája 691, Klenovec

Klub Rómskych aktivistov, OV SR, Daxnerova 966, Hnúšťa