• 30.11. Deň počítačovej bezpečnosti

• Naši žiaci na hodine SPV a MEČ vytvorili plagáty s touto tematikou. Koncepcia počítačovej bezpečnosti spočíva v troch krokoch: prevencia - ochrana pred hrozbami, detekcia - odhalenie neoprávnenej činnosti a slabého miesta v systéme náprava - odstránenie slabého miesta v systéme.

Mgr. Tatiana Gecková

• Centrum voľného času v Hnúšti - Exkurzia

• Dňa 24.11.2022 sme v rámci odbornej praxe so žiakmi  druhého ročníka v odbore sociálno- výchovný pracovník navštívili Centrum voľného času v Hnúšti. Naši žiaci mali možnosť oboznámiť sa s fungovaním centra, vďaka čomu získali predstavu o tom, čo ich čaká budúci rok na odbornej praxi. Pani riaditeľka Mgr. Zlatka Vinclavová a Deniska Kamoďová nám zaujímavo porozprávali o krúžkovej činnosti a aktivitách, ktoré realizujú s deťmi. Už niekoľko rokov je naša spolupráca s CVČ na výbornej úrovni. Veľmi nás teší, že aj naši žiaci si majú možnosť vyskúšať prax v takomto zariadení a s radosťou centrum v rámci praxe navštevujú.

Ďakujeme za príjemnú atmosféru a čas, ktorý bol pre nás veľkým prínosom.

• Zbierka pre psí útulok

• V našej škole sme sa v tomto jesennom období rozhodli, že urobíme dobrovoľnú finančnú zbierku pre psí útulok Hnúšťanské labky. Spolu sa nám podarilo vyzbierať 65 eur a ani sami sme nečakali, že to bude až takáto krásna suma. Dnes, 15.11. 2022, sme boli spomínaný útulok navštíviť, odniesli sme im vyzbieranú sumu a aj plagáty, ktoré sme pri tejto príležitosti vyrobili. Našim žiakom sa snažíme vštepovať nielen úctu k ľuďom, ale aj k zvieratám, ktoré si takisto zaslúžia milé a dobré zaobchádzanie. Preto sme radi, že sme mohli pomôcť aj našou „troškou“ a veríme, že podobné dobrovoľnícke akcie budú na našej škole prebiehať aj v budúcnosti. Ďakujeme všetkým, ktorí do našej zbierky prispeli a takisto ľuďom, ktorí sa o psíky v útulku starajú, pretože ich prácu, úsilie a lásku vidieť na každom kroku tohto areálu.

• Záložka spája školy

• Aj v tomto školskom roku sme boli súčasťou projektu Záložka do knihy spája slovenské školy. Tento rok bola téma pre stredné školy nasledovná a pre mladých ľudí aj atraktívna: Najlepší fantasy príbeh podľa mňa vyzerá takto...

A tak sme sa s chuťou pustili do práce, vytvárali sme fantastické príbehy – obrázky, kreslili, strihali a lepili sme, rozprávali sme sa o knihách či filmoch s touto tematikou, no a nakoniec sme naše záložky poslali do partnerskej školy, ktorou bola tento roka Hotelová akadémia v Liptovskom Mikuláši. Záložky sme porozdeľovali medzi našich žiakov, ktorí sa aj takto pričinili o to, že našu školu a prácu našich žiakov už teraz poznajú aj na Liptove.

• iBobor

• Aj tento školský rok sa žiaci našej školy zapojili do informatickej súťaže iBobor, ktorá sa konala v dňoch od 7. do 11. 11. 2022. Súťaž je určená pre žiakov ZŠ a SŠ.

Práve dnes si tak žiaci mohli overiť svoje vedomosti a zručnosti z oblasti informatiky. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.

Na našej škole sa do súťaže zapojili žiaci I.A, I.B a II.A triedy, ktorí súťažili v kategórii Junior. Úlohou žiakov bolo vyriešiť 15 otázok v priebehu 40 minút. S niektorými úlohami sa žiaci potrápili viac, s inými menej, pretože obťažnosť jednotlivých úloh bola rôzna.

Touto cestou sa chceme poďakovať každému jednému žiakovi, ktorý si našiel čas a zapojil sa do tejto súťaže a mohol si tak otestovať svoje vedomosti a zručnosti z oblasti informatiky.

Pevne veríme, že sa žiakom súťaž páčila a zúčastnia sa jej aj budúci rok.

Mgr. Juliána Dovalová

• Medzinárodný deň boja proti fašizmu a antisemitizmu

• 9. novembra si pripomíname Medzinárodný deň boja proti fašizmu a antisemitizmu. Tento deň bol vyhlásený na počesť utrpenia prenasledovaných Židov počas Novembrového pogromu v roku 1938. Taktiež je to Svetový deň slobody. Na hodine metodika edukačných činností žiaci prostredníctvom svojich výtvarných prác vyjadrili význam tohto dňa.

Mgr.Tatiana Gecková

• Sociálne poradenstvo v praxi

• V odbore sociálno-výchovný pracovník je veľmi dôležité, aby sme mali čo najviac  informácií z praxe. Na metódach sociálnej práce našou témou bolo sociálne poradenstvo, a práve preto nám prišla vedúca KC v Hnúšti p. Mgr. Mária Demeová porozprávať o tejto problematike. Dôvody, prečo sa snažíme stretávať s odborníkmi z praxe sú, aby žiaci získavali nové poznatky, ale aj skúsenosti, s  ktorými sa odborníci v práci stretávajú, s akými klientami pracujú a ako konkrétne riešia problémy. Prepojenie teórie s praxou je neodmysliteľnou súčasťou štúdia v našom odbore. Myslíme si, že sme si obohatili vedomosti aj z oblasti sociálneho poradenstva, za čo veľmi pekne ďakujeme.

• Keď spolupráca teší

• Práca nás musí baviť a len vtedy prináša radosť a potešenie. Každá škola si v dnešnej dobe hľadá cestičky ako zmodernizovať svoje priestory a poskytnúť svojim študentom čo najviac. Jednou z možností je aj zapájanie sa do rôznych projektov. Práve vďaka projektu Zachráňme školský sad začala naša škola, Stredná odborná škola technická a agropotravinárska v Rimavskej Sobote, krásnu spoluprácu so Strednou odbornou školou v Hnúšti. Práve tu sme sa stretli s príjemnými, ochotnými a šikovnými ľuďmi. Výsledkom tejto spolupráce je drevená informačná tabuľa, ktorá už má svoje čestné miesto v našom školskom sade. Vytvorili ju pre nás majstri spolu so žiakmi odboru stolár. Týmto sa chceme Strednej odbornej škole v Hnúšti srdečne poďakovať a veríme, že to bol len začiatok našej ďalšej spolupráce.

kolektív Strednej odbornej školy technickej a agropotravinárskej  v Rim. Sobote