• Spomienka na Ivana Kraska

     • V piatok, 21. 4. 2023, sa vybraní žiaci a učitelia našej školy zúčastnili pietneho aktu a kultúrneho programu v Lukovištiach. Toto podujatie bolo zorganizované pri príležitosti 65. výročia úmrtia slovenského básnika,  Ivana Kraska. Zároveň sa niektorí naši žiaci zapojili aj do literárnej súťaže, ktorú vyhlásili Miestny odbor Matice Slovenskej v Lukovištiach a Obec Lukovištia pod názvom KRASKO - MAJÁK MODERNEJ SLOVENSKEJ  POÉZIE. Do súťaže boli poslané poetické príspevky žiakov D. Radičovej (II.A), E. Radičovej (III.A) a prozaické texty žiakov V. Ďurás, I. Šantovej, J. Nôtovej (všetky z II.A) a V. Tóthovej (I.A). Dievčatá síce nevyhrali, ale aj tak ďakujeme za príjemne strávený deň, počas ktorého sme sa dozvedeli veľa nových informácií, obohatilo nás to, pretože niekedy je lepšie raz vidieť a zažiť, ako sa o tom len mechanicky učiť. A to určite platí aj o našom významnom básnikovi a národnom umelcovi, Ivanovi Kraskovi, a jeho tvorbe.

      Mgr. Jana Kožiaková

     • Ako vypracovať anamnézu

     • Vďaka Mgr. Marike Demeovej sme si dnes  mali možnosť vyskúšať pomocou rôznych aktivít ako správne vypracovať anamnézu klienta. Porozprávala nám o spisoch a dokumentácii. Práve tieto témy sa učíme na metódach sociálnej práce a sme radi, že si to vieme predstaviť ako to prebieha v praxi. Naučili sme sa opäť niečo nové, čo nás veľmi zaujalo a niečo, čo samozrejme využijeme v praxi. V príjemnej atmosfére sme pracovali dve hodiny a „ hrali sa“ na sociálnych pracovníkov. Už teraz sa tešíme na budúce stretnutie s Marikou.

      Miška Cabanová, III.A

     • Keď chceš, môžeš všetko

     • Sme veľmi radi, že na dnešnú prednášku o motivácii sme mohli pozvať ženu, ktorá o nej vie naozaj dosť. Je ňou naša bývalá žiačka, Zuzka Ladiková, ktorá u nás vyštudovala odbor sociálno-výchovný pracovník a ako sama hovorí, otvorilo jej to oči a začala na sebe ešte viac „makať“. Zistila totiž, že na to má a že si môže ísť za tým, čo v živote chce, len sa musí snažiť a neustále na sebe pracovať. Dnes nám prišla porozprávať o jej štúdiu nielen na našej škole (v tom čase už bola, manželkou, dvojnásobnou matkou a pracovala), ale najmä o tom, ako sa dá všetko zvládať, keď sa veľmi chce. Ona sa týmto heslom riadi a prišla mladých ľudí, žiakov našej školy, povzbudiť, aby sa snažili, nevzdávali, bojovali, išli si za svojimi cieľmi, mali plány, ciele a chuť v živote niečo dosiahnuť. Sama Zuzka je v súčasnosti matkou 3 detí, zvládla vyštudovať strednú školu, pracovať, starať sa o domácnosť, momentálne študuje na vysokej škole, pracuje ako vychovávateľka, trénerka, pričom spolupracuje s deťmi aj dospelými rôznych vekových kategórií. Robí to, čo ju napĺňa a čo miluje. V jej prípade určite platí známe: Kde je vôľa, tam je cesta. Rovnako ďakujeme aj jej manželovi Miškovi, tiež nášmu bývalému žiakovi, ktorý je pre ňu oporou a dnes jej asistoval pri ukážke bojového umenia (thajský box), ktorému sa venujú. Obaja nám ukázali, že plniť si sny je dôležité a všetko sa dá zvládať, keď sa človek snaží a, najmä, má chuť v živote niečo dosiahnuť a posúvať sa vpred. Ďakujeme im za to, že si na nás našli čas, hoci s tým časom je to u nich niekedy veľmi zaujímavé. Želáme im veľa šťastia a chuti nielen do práce, ale aj do spoločného života a aby stále robili to, čo ich baví a napĺňa.

      Mgr. Jana Kožiaková

     • Odborná exkurzia vo Zvolene

     • Dňa 5.4. 2023 sme sa so žiakmi zúčastnili na odbornej exkurzii vo Zvolene KRONOSPAN a.s., ktorá bola zameraná na drevospracujúci priemysel aj na strojárstvo a mechanické opotrebenia a diagnostiku. Návštevné oblasti boli:

      1. Výroba lepených dosiek
      2. Výroba DTD
      3. Návšteva riadiaceho, diagnostického centra
      4. Povrchová úprava DTD – laminácia

      Zúčastnili sa jej odbory: stolár, tesár, mechanik opravár a nadstavba – strojárstvo.

      Žiaci boli pozitívne motivovaní, odniesli si veľa odborných skúseností a hlavne pozitívny zážitok.

      Ing. Ján Fekiač

     • Beseda s policajnou preventistkou

     • Dnes našu školu v rámci prevencie navštívila kpt. Mgr .Lenka Lásová, ktorá sa stretla s našimi žiakmi.

      Rozprávali sa o vplyve nikotínu, omamných látkach, ale aj energetických nápojoch. Vysvetlila im,  ako vplývajú na ľudský organizmus a aké majú následky. Pomocou zaujímavých aktivít, prezentácie a simulátora si mali možnosť žiaci vyskúšať ako to vyzerá, keď má človek v sebe 1,5 promile alkoholu. Žiaci opisovali svoje pocity ako sa im krútila hlava, mali rozmazané videnie a nevedeli prejsť po rovnej čiare. Porozprávala im rôzne zaujímavé prípady, ktoré zažila počas svojej praxe.

      Ďakujeme pani kpt. Mgr. Lenke Lásovej za veľmi prínosnú besedu, za priateľskú atmosféru. Už teraz sa tešíme na stretnutie pri ďalšej téme, na ktorú sa naši žiaci veľmi tešia.

      Mgr. Janette Ferancová, výchovná poradkyňa

       

     • Medzinárodný deň florbalu

     • Dátum 12.4.2023 nebol len obyčajným dňom nástupu do školy po veľkonočných prázdninách, ale bol to deň vnímaný na mnohých školách po celom svete ako Medzinárodný deň florbalu. Naša škola si preto pripomenula florbal rôznymi športovo – zábavnými aktivitami súvisiacimi s florbalom, ktoré boli zakončené samotným florbalovým turnajom. Na záver si žiaci okrem dobrého pocitu zo športu a slovných pochvál odniesli aj „certifikát“ za úspešné absolvovanie Medzinárodného dňa florbalu vytvoreného špeciálne pre tento deň. Žiakov ešte raz chválime a veríme, že si aj po ďalšie roky budú tento dátum spájať s florbalom.

       

       

                                                                                                                Mgr. Patrícia Lengyelová

     • Opäť s nami

     • Stáž, ktorú sme absolvovali v rámci projektu Erasmus + v Čechách v meste Havířov, bola jedna z najlepších skúseností počas nášho štúdia. Účasť na stáži nám toho priniesla naozaj veľa - nové skúsenosti, zručnosti a vedomosti. Naučili sme sa ako komunikovať s malými deťmi v jasličkách, s deťmi, ktoré majú rôzne zdravotné postihnutia, ale aj so seniormi. Naučili sme sa ako druhým spríjemňovať čas a ako ich odreagovať od okolitého sveta.  Samozrejme, nie vždy ide všetko podľa plánu, a tak sme sa naučili aj improvizovať v práci tak, aby to hlavne nebolo poznať. Stáž nám tiež priniesla spomienky a zábavné chvíle, na ktoré nikdy nezabudneme. Boli sme celý čas obklopení úžasnými ľuďmi, ktorí boli ochotní nám podať pomocnú ruku vtedy, keď sme ju potrebovali. Či už personál na hoteli, kolegovia z pracovísk alebo aj naši učitelia, ktorí na nás dohliadali a dávali pozor, aby sme sa im nestratili. Každý deň sme mali zaujímavé a zábavné  poobedňajšie aktivity, ktoré nám zlepšili náladu a vyčarovali úsmev na tvári. Sme veľmi radi, že sme mali možnosť pracovať s takýmito ľuďmi a hlavne, že sme dostali príležitosť absolvovať odbornú stáž. Ďakujeme!

       

       

      Michaela Cabanová, žiačka III.A triedy

     • Divadelné predstavenie Last wish

     • Dňa 04.04.2023 sa žiaci našej školy zúčastnili divadelného predstavenia s názvom Last wish, vďaka ktorému si mohli zdokonaliť svoje jazykové zručnosti z anglického jazyka. Hra ukázala žiakom vtipným spôsobom ako sa niekedy vyvinú vzťahy medzi ľuďmi. Divadelná hra nenútenou formou priblížila žiakom anglický jazyk z inej stránky a zaujala ich pozornosť moderným spôsobom. Zároveň išlo o činohernú anglicko-slovenskú divadelnú inscenáciu, ktorá je koncipovaná ako učebnú pomôcku.

       

      Pevne veríme, že aj týmto spôsobom sa nám podarilo spestriť výučbu cudzieho jazyka. 

       

      Mgr. Dovalová, Mgr. Vančíková, Ing. Maňovská

       

     • Kyberšikana

     • Dávam do pozornosti novo nainštalovanú nástenku na 1. poschodí pri automate na kávu.​​​​​​​

      Obsahuje informácie o kyberšikane:

      1. Definícia kyberšikanovania – vysvetlenie pojmu, jej formy a prejavy.

       

      2. Identifikácia kyberšikanovania - ako ju rozpoznať a aké sú jej charakteristické znaky.

       

      3. Dôsledky kyberšikanovania - informácie o tom, aké môžu byť následky kyberšikany pre obeť i pre útočníka.

       

      4. Prevencia kyberšikanovania - ako sa chrániť pred kyberšikanou a ako sa vyhnúť potenciálnym rizikám v online priestore.

       

      5. Odporúčania k riešeniu kyberšikanovania - ako reagovať na kyberšikanu a ako pomôcť obetiam.

       

      6. Možnosti pomoci - informácie o organizáciách, ktoré poskytujú pomoc a podporu obetiam kyberšikany.

      Mentor Jozef Mačuda

    • Nadpis

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

     Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

   • Kontakty

    • Stredná odborná škola, Hlavná 425, 981 11 Hnúšťa
    • +421 475 422 426
    • Hlavná 425, 981 11 Hnúšťa Slovakia
    • 37956230
    • Ing. Miloš Mäsiar
    • +421 905 405 188 riaditel@soshnusta.sk
    • Gabriel Polčáni, +421 905 405 281
    • Nataša Chovancová, +421 905 499 751
    • Ľubica Ladiková, +421 475 422 426, +421 904 101 596 sekretariat@soshnusta.sk
    • Mgr. Janette Ferancová, +421 908 913 520 janette.ferancova@gmail.com j.ferancova@soshnusta.sk
  • Fotogaléria

    zatiaľ žiadne údaje